Zapraszamy do współpracy
Zapraszamy do współpracy
ICS Polska. Od ponad 20 lat jesteśmy obecni na polskim rynku.

Systemy ochrony perymetrycznej

System ochrony perymetrycznej ma za zadanie zabezpieczyć obszary zewnętrzne obiektów przed wtargnięciem intruza. Do najczęstszych aplikacji należą systemy instalowane na ogrodzeniach lub zakopywanych w ziemi, których zadaniem jest wykrywanie charakterystycznych drgań lub ugięć elementów konstrukcyjnych ogrodzenia lub drgań gruntu, które szczegółowo analizowane, mogą być interpretowane jako próby wspinaczki, przecięcia lub innego rodzaju forsowania chronionego fragmentu ogrodzenia.

 

Skład Systemu:

 

  • Kontrolery – centralna jednostka systemu która w sposób ciągły analizuje sygnał odbierany z elementów czułych zamontowanych na ogrodzeniu albo na danym odcinku i potrafi rozpoznać próby jego przekroczenia przez intruza. Zawiera w sobie również konfigurację stref oraz przekazuje informacje o wszystkich naruszeniach do systemu alarmowego
  • Elementy czułe – elementy instalowane na ogrodzeniu lub na danym odcinku terenu wewnętrznego, które poprzez analizę aktualnego stanu ogrodzenia bądź podłoża są w stanie zmierzyć zmiany wartości fizycznych jakie powstają przy naruszaniu chronionej strefy
  • Akcesoria – obudowy systemu, zasilacze z podtrzymaniem bateryjnym, elementy montażowe, okablowanie

 

Rodzaje systemów:

 

Systemy perymetryczne ze względu na wykorzystywaną technologię dzielą się na 3 podstawowe grupy:

 

  • Systemy oparte o kable sensoryczne – kabel sensoryczny w postaci jednolitego długiego przewodu przekazuje do kontrolera charakterystyczne impulsy elektryczne, które pojawiają się przy drganiach i wibracjach zabezpieczanego odcinka
  • Systemy oparte o czujniki drgań – czujniki drgań, połączone ze sobą kablem,  wychwytują wszystkie drgania i przekazują je w postaci cyfrowej do kontrolera.
  • Systemy oparte o kable światłowodowe – laser bądź dioda laserowa emituje sygnał optyczny do podłączonego kabla światłowodowego. Sygnał w miejscu pojawiania się wibracji zostaje zaburzony i jego część zostaje z powrotem odbita do kontrolera. Na tej podstawie jesteśmy w stanie określić miejsce wystąpienia alarmu.

Dostępne w naszej ofercie systemy perymetryczne izraelskiego producenta RBtec to niezawodne i nowoczesne systemy, które można dopasować do każdego rodzaju instalacji. Szerokie możliwości, prosta instalacja i konfiguracja pozwalają zamontować i uruchomić wybrany system parametryczny w szybki sposób. Rozwiązania te, nie tylko są w stanie wykryć próbę wtargnięcia na chroniony obszar i zlokalizować dokładne miejsce zdarzenia, ale są także, tak jak w przypadku systemu RaySense opartego o światłowód, odporne na zakłócenia związane ze zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi takimi jak opady deszczu.

 

Oddzielną kategorię urządzeń ochrony perymetrycznej stanowią aktywne bariery podczerwieni oraz bariery mikrofalowe. Niezależnie od technologii, bariera składa się z nadajnika i odbiornika – nadajnik wysyła wiązkę podczerwieni lub mikrofal, która dociera do odbiornika. Pojawienie się intruza na drodze tej wiązki powoduje jej przecięcie lub zakłócenie, które jest wykrywane przez odbiornik i interpretowane jako wtargnięcie intruza na chroniony teren. Pod względem sposobu montażu bariery są bardziej elastyczne niż systemy napłotowe, mogą ale nie muszą być instalowane wzdłuż ogrodzenia obiektu, możliwe są najróżniejsze konfiguracje montażowe w zależności od potrzeby i rodzaju chronionego obiektu.

 

ICS Polska jest wyłącznym dystrybutorem na terenie Polski barier podczerwieni znanej i cenionej na świecie japońskiej firmy TAKEX. Posiadamy w swojej ofercie pełen zakres urządzeń ochrony perymetrycznej TAKEX, od niedrogich barier dwuwiązkowych po najbardziej zaawansowane czterowiązkowe bariery z funkcją detekcji trudnych warunków pogodowych. We wszystkich modelach barier podczerwieni TAKEX, zastosowana jest opatentowana technologia podwójnej modulacji wiązek podczerwieni, dzięki czemu bariery te cechuje wysoki poziom bezpieczeństwa i bardzo duża odporność na oświetlenie przez słońce.

Zainteresowany? Zapraszamy!