Zapraszamy do współpracy
Zapraszamy do współpracy
ICS Polska. Od ponad 20 lat jesteśmy obecni na polskim rynku.

Systemy kontroli dostępu

System kontroli dostępu (KD) służy do zabezpieczenia obiektów poprzez definiowanie jakie osoby lub grupy osób będą posiadały uprawnienia wstępu do konkretnych pomieszczeń oraz do kontroli ruchu osób w nadzorowanym obiekcie. Uniemożliwienie dostępu osobom niepożądanym do określonych pomieszczeń istotnie zwiększa poziom bezpieczeństwa obiektu.  

 

Skład Systemu:

 

  • Kontrolery – kontrolery nie tylko sterują stanem otwarcia przejść, ale też zawierają konfigurację wraz z danymi użytkowników i ich uprawnień dostępu. Kontrolery mogą pracować autonomicznie bądź w sposób zsieciowany w rozległe systemy i dzielą się ze względu na obsługę 2 różnych protokołów transmisji danych: Wiegand, który daje elastyczność w szerokim wyborze zgodnych z tym protokołem czytników lub RS485, osiągnąć znaczne odległości, nawet 1200m między kontrolerem a czytnikiem.
  • Czytniki – zadaniem czytników jest rozpoznanie użytkownika po zbliżeniu karty i umożliwienie otwarcia przejścia, gdy użytkownik posiada odpowiednie uprawnienia, poprzez kontroler.
  • Elementy wykonawcze – rolę elementów wykonawczych pełnią elektrozaczepy i elektrozwory. Ich zadaniem jest blokowanie drzwi do mementu, gdy nie zostaną zwolnione przez kontroler podczas autoryzowanego przejścia
  • Akcesoria – karty, breloki, zasilacze, akumulatory, elementy montażowe, okablowanie

 

Rodzaje czytników:

 

Czytniki w systemach KD dzielą się na 4 grupy:

  • Czytniki zbliżeniowe – najbardziej popularne czytniki zbliżeniowe obsługują karty lub breloki. Czytniki różnią się między sobą rodzajem obsługiwanych kart i stopniem ich zabezpieczenia. Posiadają często również funkcję komunikacji z wykorzystaniem NFC i Bluetooth
  • Czytniki z klawiaturą – czytniki z klawiaturą gdzie każdy użytkownik posiada swój kod PIN do otwarcia drzwi
  • Czytniki biometryczne – czytniki które odczytują linie papilarne lub tęczówkę oka
  • Czytniki hybrydowe – łączą w sobie funkcjonalności 2 lub więcej czytników

 

Systemy kontroli dostępu producentów Bosch oraz VANDERBILT/SIEMENS dzięki zdecentralizowanej strukturze umożliwiają elastyczne dopasowanie się do konkretnej instalacji. Niezawodność działania i duże możliwości znajdują zastosowanie w najbardziej wymagających aplikacjach KD. Odpowiedni dobór elementów wykonawczych takich jak elektrozaczepy oraz elektrozwory do wymogów konkretnej instalacji również jest kluczowym elementem systemu kontroli dostępu.

Zainteresowany? Zapraszamy!