Zapraszamy do współpracy
Zapraszamy do współpracy
ICS Polska. Od ponad 20 lat jesteśmy obecni na polskim rynku.

Czujniki Bosch FAP

Rysunek 1 Czujka FAP-520-O

Rysunek 1 Czujka FAP-520-O

W obiektach w których występuje podwyższony poziom zabrudzenia/zapylenia, a budżet inwestycji wymusza na nas zastosowanie czujek punktowych, dobrym rozwiązaniem jest stosowanie płaskich czujek serii 520 firmy Bosch.

Takie czujki charakteryzują się tym, że nie mają fizycznej komory pomiarowej. Dzięki temu są łatwiejsze w czyszczeniu niż standardowe czujki punktowe. Aby wyczyścić czujkę serii 520 wystarczy najpierw zdmuchnąć z jej powierzchni drobinki pyłu, piasku np. za pomocą sprężonego powietrza, a następnie delikatnie przetrzeć powierzchnię czujki za pomocą czystej szmatki. W celu wyczyszczenia standardowych czujek punktowych często niezbędny jest demontaż komory pomiarowej. Należy pamiętać o tym, że w skrajnych przypadkach takie czyszczenie może być wymagane nawet raz w miesiącu.

Z tych powodów zastosowanie czujek płaskich w dłuższej perspektywie czasu jest bardziej opłacalne ponieważ oszczędzamy czas, który jest potrzebny do przeprowadzania konserwacji systemu sygnalizacji pożaru.

Dodatkowo jeśli zabrudzenie w obiekcie jest na tyle duże, że czujki optyczne mogłyby powodować fałszywe alarmy to dostępne są również czujki płaskie serii 520 z dodatkowym detektorem chemicznym.

Innym zastosowaniem dla czujek płaskich serii 520 mogą być obiekty w których potrzebne jest rozwiązanie, które w jak najmniejszym stopniu ingeruje w wygląd obiektu. W czujkach serii 520 można dobrać różne kolory pierścieni dzięki czemu czujki są one mniej widoczne.

Rysunek 2: Dostępne kolory pierścieni czujek FAP-520

Rysunek 2: Dostępne kolory pierścieni czujek FAP-520

Poniżej przedstawione są parametry danego czujnika.

Napięcie pracy 15 VDC - 33 VDC
Pobór prądu <3,25 mA
Wyjście alarmowe Słowo danych przesyłane po linii dwużyłowej
Wyjście wskaźnika otwarty kolektor dołączający 0 V poprzez rezystancję 1,5 kΩ, obciążalność maks. 15 mA
FAP-O 520 (-P) -20°C ÷ 65°C
FAP-OC 520 (-P) -10°C ÷ +50°C

Zainteresowany? Zapraszamy!